XI edycja Vistula Folk Festival tuż tuż. To właśnie tutaj spotykają się artyści z całego świata, aby wspólnie celebrować piękno i bogactwo muzyki ludowej różnych tradycji. Wśród zaproszonych na XI edycję Vistula Folk Festival zespołów znajduje się Kythara Institute z Egiptu oraz Tumen z Mongolii.
Tumen to mongolski zespół muzyczny, który promuje bogaty folklor swojego kraju. Mimo że zespół został utworzony w 2020 roku i ma stosunkowo krótką historię, zdążył już osiągnąć znaczący sukces. W 2022 roku Tumen zdobył pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie zespołów mniejszościowych i specjalistycznych w Mongolii.
W ich artystycznym arsenale znajdują się instrumenty charakterystyczne dla kultury mongolskiej. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych instrumentów jest morin khuur, znany również jako „końskie skrzypce”. Oprócz morin khuur, możemy usłyszeć także chanzi (tradycyjny mongolski instrument strunowy, podobny do lutni), yochin (instrument strunowy przypominający cytrę) oraz harfę i piccolo.
Nie zabraknie również zapierającego dech w piersiach tradycyjnego śpiewu gardłowego (znanego również jako Chöömej), który jest jednym z najważniejszych elementów mongolskiego folkloru.
Kythara Institute z siedzibą w Kairze założony w 1988 r., to jedna z najbardziej profesjonalnych organizacji zajmujących się pielęgnowaniem tradycyjnych oraz szerzej znanych form sztuki takich jak taniec, rękodzieło, folklor, muzyka, teatr i moda. Swoje zajęcia kierują do aspirujących artystów z różnorodnych społeczności lokalnych. Ich programy edukacyjne organizowane w aż 42 filiach zrzeszają szerokie grono artystów i ludzi chcących prowadzić aktywny styl życia, począwszy od dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami na seniorach kończąc.
Dział Tańca zajmuje się szkoleniem profesjonalnym baletowym, Dział Muzyki kładzie duży nacisk na naukę praktycznych umiejętności zarówno na wykładach prowadzonych przez profesjonalistów z branży, jak i zdobywaniu praktycznego doświadczenia w specjalistycznych pracowniach, a Dział Sztuki i Rękodzieła oferuje interdyscyplinarne podejście do edukacji, które łączy eksplorację intelektualną z praktycznym działaniem.
Kythara prowadzi również programy wymiany krajowej i międzynarodowej, w których młodzi artyści mogą pełnić rolę ambasadorów swojej społeczności. Do wielu sukcesów programu można zaliczyć: Balet Don Kichot i Kobiety z Egiptu w nowoczesnym wydaniu odbywające się w Operze Kairskiej oraz zdobycie 1. miejsca na festiwalu folklorystycznym „Grand Alegria” w Hiszpanii (2022), Balet Córka Faraona, Wyspa (taniec nowoczesny) i Eleila el kbeira (taniec folklorystyczny) zaprezentowane w Operze Kairskiej oraz udział w festiwalu folklorystycznym Licidersko srce w Serbii (2021), Balet Labyader i Czerwony Kapturek w nowoczesnym wydaniu odbywające się w Operze Kairskiej, zdobycie 3. miejsca na festiwalu folklorystycznym Simerisca w Grecji (2019), Balet Jezioro łabędzie, Aladyn (taniec nowoczesny) w Operze Kairskiej, udział w festiwalu folklorystycznym Licidersko srce w Serbii (2018), Balet Kopciuszek i Taniec komercyjny na festiwalu folklorystycznym w Szanghaju (2019), Balet Śpiąca Królewna na otwarciu Kanału Sueskiego (2016).
W swoich działaniach Kythara Institute wykorzystuje sztukę jako narzędzie do rozwijania umiejętności komunikacyjnych uczniów, poprawy poziomu fitnessu oraz pomaga zacieśnić więzy przyszłych artystów z kulturą egipską wyzwalając ich potencjał. To miejsce, w którym kultura i sztuka przeplatają się z historią.
Przypominamy, że tegoroczna edycja Vistula Folk Festival odbędzie się w dniach 22 – 27 sierpnia. Bilety na koncert galowy można nabyć [TUTAJ]