Wkrótce odbędzie się Noc Muzeów, w której udział bierze również nasze miasto. W Płocku do akcji przyłączyło się kilkanaście instytucji do których będziecie mogli wejść po zmroku.
Podczas Płockiej Nocy Muzeów bezpłatnie odkryjemy różne zakamarki Płocka, poznamy postacie ważne dla historii naszego miasta, a nawet zwiedzimy komendę policji. Po raz pierwszy swoją siedzibę dla zwiedzających otworzy również Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” oraz Płocka Drużyna Kusznicza.
Ratusz
pl. Stary Rynek 1
Zakamarki Ratusza odkryją dla Was odPLOTowi przewodnicy, wcielając się w postacie związane z historią naszego miasta. W programie również spotkanie z Prezydentem Miasta Płocka Andrzejem Nowakowskim i wizyta w jego gabinecie. Godziny zwiedzania: 19.00; 20.00; 21.00; 22.00; 23.00 i 24.00
Muzeum Mazowieckie – Kamienica Secesyjna
ul. Tumska 8
W kamienicy secesyjnej podziwiać będzie można wystawy stałe „Secesja” i „X wieków Płocka”. Atrakcją przygotowaną specjalnie na Noc Muzeów będzie wyświetlany na jednej ze ścian zadaszonego patio przy ul. Tumskiej mapping – nastrojowa, wielkoformatowa animacja stworzona w oparciu muzealne zbiory – obrazy, rzeźby i secesyjne motywy graficzne pochodzących z prezentowanych przy ul. Tumskiej mebli, szkła, ceramiki i tapet. Wszystko przy dźwiękach nastrojowej muzyki.
Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00 (ostatnie zwiedzanie 23.15)
Muzeum Mazowieckie – Art. Deco
ul. Kolegialna 8
Na zwiedzających będzie czekać elegancka i stylowa wystawa „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco” oraz uzupełniona niedawno o nowe multimedia i interaktywną grę dla dzieci „Galeria płocczan XX wieku. Galeria Themersonów”. Na patio kamienicy, przy ul. Kolegialnej 6, z okazji Nocy Muzeów, ustawione zostaną stoiska z 10 goglami VR, dzięki którym przenieść się będzie można do świata art déco w wirtualnej rzeczywistości. Oprócz tego już po raz drugi muzeum organizuje konkurs na najbardziej wierne epoce i efektowne przebranie w stylu secesyjnym lub art déco! W zeszłym roku konkurs ten cieszył się ogromną popularnością, a przebrania naszych gości zachwyciły jurorów.
Udział w konkursie wziąć może każdy – panie, panowie, dzieci (pod opieką dorosłej osoby). Wystarczy skompletować strój i 18 maja w godz. 17.00 – 21.00 zgłosić się do konkursowego stanowiska w holu kamienicy przy Kolegialnej 6. Fotograf zrobi Wam zdjęcie, potem wszystkie stylizacje zostaną ocenione i o godz. 22.00 w auli przy Kolegialnej 6 ogłoszone zostaną wyniki (jeśli nie będziecie mogli zostać na ogłoszeniu wyników – muzeum zgłosi się do Was). Cenne nagrody! Autorzy trzech najlepszych przebrań w stylu secesyjnym i trzech najlepszych przebrań w stylu art déco otrzymają bony do Empiku o wartości 300 zł.
Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00 (ostatnie zwiedzanie 23.15)
Muzeum Mazowieckie – Spichlerz
ul. Kazimierza Wielkiego 11 B
Spichlerz zaprasza na nocne zwiedzanie swych dwóch wystaw – „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” i „Sztuka Dalekiego Wschodu”. Po tej ostatniej oprowadzał będzie autor wystawy i szef działu etnografii MMP – Grzegorz Piaskowski.
Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00 (ostatnie zwiedzanie 23.15)
Muzeum Żydów Mazowieckich
ul. Kwiatka 7
Muzeum zaprasza do zwiedzania wystawy „Wszystkie drogi… – historie Żydów ocalonych z Zagłady” i występ Virtuoso Quartet z gościnnym udziałem klarnecistki Zuzanny Niedzielak. Członkowie kwartetu – Paweł Majewski (pierwsze skrzypce), Michał Członka (altówka), Piotr Majewski (drugie skrzypce) i Joanna Dzidowska (wiolonczela). Wykonają oni utwory kompozytorów pochodzenia żydowskiego ze świata muzyki klasycznej, klezmerskiej i filmowej – m.in. Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Jerry’ego Bocka i BéliKovácsa. Występy odbędą się w następujących godzinach: 19:30-20:00, 20:30-21:00 i 21:30-22:00. Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00 (ostatnie zwiedzanie 23.15)
Książnica Płocka
ul. Kościuszki 6
„Między Lipcami a Adamczychą”. Tym razem Książnica zabierze Państwa w podróż przez cztery pory roku polskiej wsi widzianej zarówno z okien dworku, jak i z chaty krytej strzechą. Wiecie, jak to było urodzić się szlachcicem w Polsce? A może korzenie macie raczej w wiejskiej chacie i dopiero poznajecie opowieści waszych babek? Nieważne, skąd wasz ród, Książnica Płocka otworzy przed wszystkimi wrota do poznania przeszłości, zakosztowania w teraźniejszości i wycieczek w przyszłość. Tegoroczna Noc Muzeów upłynie pomiędzy Lipcami reymontowskimi, gdzie ludzie „w gromadzie żyją i z gromadą trzymają”, a Adamczychą roku 1670, gdzie największy w Polsce Jan Paweł zagrzewa swoich chłopów do pracy gromkim hop, hop, hop. W trzech przestrzeniach (sala kolumnowa, czytelnia, mediateka) szlachcianka kręcić będzie urwanym w powozie kołem fortuny, poszukacie igły w stogu siana, sterując robotem, odprowadzicie trzódkę do chlewika, a na koniec będą potupaje i zaśpiewamy razem „Hej, tańcuj z nami tu, podłoga na wióry/ Hej, tańcuj z nami tu nogami do góry”.
Godziny zwiedzania: od 18.00 do 24.00
Płocka Galeria Sztuki
ul. Sienkiewicza 36
Na ten wieczór Galeria przygotowała wiele wydarzeń i spotkań ze sztuką:
• godz. 16:00 – 22:00, dziedziniec PGS – „Rozbłyski w mrokach nocy” – warsztaty z grafiki. Od godz. 16:00 na dziedzińcu Galerii zostanie uruchomiona PLENEROWA DRUKARNIA, czyli pracownia grafiki warsztatowej, w której będzie można wykonać własnoręcznie odbitki z matryc drzeworytniczych, których bohaterami będą niezwykłe nocne owady: ćmy, świetliki i inne.
• godz. 17:00, Galeria Kreski/siedziba PGS – „Obrazy niepokazywane” – udostępnienie dla zwiedzających wystawy niepokazywanych dzieł z kolekcji PGS. Wystawę tworzą wybrane dzieła z kolekcji własnej PGS, mało znane i w większości dotąd nieprezentowane szerokiej publiczności. Są wśród nich obrazy autorstwa współczesnych polskich artystek i artystów, pozyskane do zbiorów w ostatnich latach. W pokazywanych pracach można odnaleźć m.in. tematy inspirowane wiecznością i nieskończonością, a także dotyczące nas samych, uwikłanych między światami, możliwościami, których nie widać w uporządkowanej codzienności, a których odbicia widać przez moment w lustrze lub tylko w źrenicy kogoś obok.
• godz. 18:00, siedziba PGS – Oprowadzanie tematyczne po wystawie malarstwa Andrzeja A. Sadowskiego, jednego z pierwszych przedstawicieli fotorealizmu w Polsce.
• godz. 20:00, siedziba PGS – Oprowadzanie tematyczne po wystawie malarstwa Andrzeja A. Sadowskiego, jednego z pierwszych przedstawicieli fotorealizmu w Polsce
Godziny zwiedzania: 16.00 – 23.00
Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku
ul. St. Małachowskiego 1
Liceum zaprasza na podróż przez IX wieków swoich tradycji. Tej nocy zostaną niektóre z tajemnic Małachowianki, a być może będzie można natknąć się na mieszkające w jej ruinach duchy. Zwiedzający odbędą niezwykłą podróż w czasie, obejrzą ruiny Kolegiaty Św. Michała Archanioła, piękne freski Władysława Drapiewskiego w szkolnej auli, budynek Kolegium Jezuickiego z XV-wieczną wieżą oraz szkolne muzeum. Przy dobrej pogodzie będzie można również podziwiać panoramę Płocka z XV-wiecznej wieży „Małachowianki”, w której obecnie znajduje się obserwatorium astronomiczne. Przedstawieni zostaną również najwybitniejsi absolwenci szkoły oraz wydawnictwa o szkole.
Godziny zwiedzania: 18.30-23.30
Muzeum Jagiellończyków w LO im. Wł. Jagiełły w Płocku
ul. 3 Maja 4
W programie:
• 18.00 – 19.00 – recytacja utworów K. Askanasa przez uczniów szkoły pod opieką p. D. Krzemińskiego
• 19.00 – 19.30 – koncert utworów muzyki rozrywkowej
• 20.00 – 20.30 – pokaz taneczny w wykonaniu uczniów szkoły pod opieką p. E. Kostoń
• 20.30 – 21.00 – recytacja utworów Themersona oraz wystawa poświęcona jego ojcu pod opieką p. W. Kopcia
• 18.00 – 22.00 – wprawki kaligraficzne na podstawie utworu Themersona litery pod opieką p. M. Florkowskiej-Karadasz
• 18.00 – 22.00 – zwiedzanie Muzeum Szkolnego pod opieką p. I Wiktorowskiej
• 18.00 – 21.00 – wejście na taras widokowy
Godziny zwiedzania: 18.00 do 22.00
Bazylika Katedralna
ul. Tumska 1
Dwudziestominutowe prelekcje na temat katedry, jej dziejów i zabytków poprowadzi dla Was ks. Stefan Cegłowski – proboszcz parafii.
Godziny zwiedzania: 21.30 – 24.00 wejścia co pół godziny
Parafia Prawosławna Przemienienia Pańskiego
ul. Kościuszki 18
Zwiedzanie Cerkwi oraz przedstawienie informacji o prawosławiu w Płocku i Polsce.
Godziny zwiedzania: 20.00 – 22.00
Kościół Chrystusowy w Płocku
ul. Nowowiejskiego 9
Kościół Chrystusowy w Płocku zaprasza do zapoznania się 30-letnią historią. Odwiedzający otrzymają specjalnie przygotowany pakiet powitalny, a w programie zaplanowano spotkanie z nie tylko z lokalną historią, ale również z historią reformacji i protestantyzmu. Odwiedzający będą mogli posłuchać też muzyki na żywo, zwiedzić budynek Kościoła („Centrum N9”) w towarzystwie przewodników oraz skorzystać z kawiarenki „FileoCafe”.
Co godzinę, począwszy od 19:30, będzie odbywać się specjalnie przygotowany program:
1. Krótki film opowiadający historię Kościoła Chrystusowego w Polsce i w Płocku – ok. 10 min.
2. Muzyka gospel i CCM (Contemporary Christian Music) na żywo – ok. 10 min.
3. Wystawy: „Biblia, reformacja i protestantyzm” i „Historia płockiego Kościoła Chrystusowego”.
Dla chętnych możliwość zwiedzania budynku Kościoła z przewodnikiem. W górnej będzie wyświetlany film pt. „Krótka historia chrześcijaństwa” (ok. 10 minut).
Godziny zwiedzania: 19.00 – 23.00
Parafia Ewangelicko Augsburska w Płocku
ul. Kazimierza Wielkiego 39
Zwiedzanie kościoła i zabytkowego Cmentarza Ewangelicko – Augsburskiego
Godziny zwiedzania:16.00 – 20.00
Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP
ul. Kazimierza Wielkiego 27
Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP zaprasza do odwiedzenia katedry mariawickiej, w której będą czekali na Państwa przewodnicy. Przedstawią oni historię Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, katedry i klasztoru mariawickiego. Podczas nocy będzie można obejrzeć wystawę zdjęć i pamiątek, zejść do katakumb w których pochowana jest Założycielka Mariawityzmu i pierwsi biskupi mariawiccy. Będzie możliwość zakupienia tradycyjnego pieczywa klasztornego i skorzystania z kawiarni w ogrodzie klasztornym.
Godziny zwiedzania: 18.00 – 22.00 (wejście o każdej pełnej godzinie, ostatnie wejście godz. 21.00)
Dom Darmstadt
ul. Stary Rynek 8
Dom Darmstadt zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej z najmłodszego miasta partnerskiego Płocka, Sines w Portugalii, położonego nad Oceanem Atlantyckim, Miejsce urodzenia Vasco da Gamy.
Godziny zwiedzania 18.00 – 24.00
Archiwum Państwowe w Płocku
ul. Kazimierza Wielkiego 9 B
Archiwum Państwowe zaprasza na wystawę „Od grosza do grosza 100 lat w Niepodległej” z okazji setnej rocznicy reformy walutowej. Tej nocy będzie można poznać sposoby zabezpieczania dokumentów z archiwów rodzinnych oraz zwiedzić wnętrza magazynów archiwalnych. Godziny zwiedzania: 17.00 – 22.00 (wejście o każdej pełnej godzinie, ostatnie wejście godz. 21.00)
Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Płocku
ul. T. Kościuszki 24
ZNP zaprasza na zwiedzanie nowej ekspozycji muzealnej połączonej z prezentacją filmu o życiu i twórczości płockiego poety Władysława Broniewskiego (sala 1 i 3). Zwiedzanie sali muzealnej poświęconej historii Płockiej oświaty i ZNP. Spotkanie w kawiarence literackiej ”Pod dębem” – prezentacja twórczości Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury (sala2).
Godziny zwiedzania: 18.00 – 23.00.
Komenda Miejska Policji W Płocku
ul. Kilińskiego 8
Komenda Miejska Policji zaprasza do zwiedzania swojej siedziby i zapoznania się z tajnikami tej pracy, w tym m.in.: zapoznanie z pracą Policji w poszczególnych komórkach organizacyjnych, prezentacja sprzętu policyjnego, pokaz tresury psa służbowego Policji, wystawa umundurowania i sprzętu policyjnego IPA oraz symboliczny powrót do czasów PRL-u.
Godziny zwiedzania: 19.00 – 23.00.
Zwiedzanie w grupach maksymalnie 20 osobowych, wejście co 45 minut.
Miejsce spotkana: Punkt recepcyjny Komendy Miejskiej Policji w Płocku.
Pracownia Ikonograficzna Agnieszka Korona
ul. Sienkiewicza 32
Wystawa ikon autorstwa Katarzyny Kobuszewskiej oraz pokaz warsztatu ikonopisarskiego. Dla chętnych rys historyczny procesu tworzenia ikon.
Godziny zwiedzania: 19.00 – 23.00.
Klub Sportowy GROT LOK Płock
ul. Tumska – przy Muzeum Mazowieckim
Klub zaprasza na pokaz broni palnej od pierwszych konstrukcji po współczesną. Na wystawie będzie można obejrzeć między innymi broń strzelecką i kolekcjonerską pochodzącą z różnych czasów.
Godziny zwiedzania: 18.00 – 23.30.
Muzeum Historii Medycyny
ul. Zofii Nałkowskiej 7
Muzeum zaprasza na prezentację prywatnej kolekcji dr Włodzimierza Nowatorskiego, która składa się z około 1500 eksponatów, m.in. starych książek, narzędzi medycznych, sprzętu medycznego. Oprowadza właściciel kolekcji.
Godziny zwiedzania: 18.00 – 20.00.
Studio Wyposażenia Wnętrz
ul. Filtrowa 1 (wejście od ul. Wyszogrodzkiej)
Wystawa obrazów i innych prac poświęconych twórczości płockiego artysty Daniela Ratza. Ponadto w programie muzyka na żywo, obsługa ubrana stylowo, premiera filmu o twórcy i wiele innych atrakcji. Godziny zwiedzania: 17.00 – 23.00.
Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” oraz Płocka Drużyna Kusznicza
ul. Jachowicz 34
„Dzieci Płocka” zapraszają do zwiedzania swojej siedziby. Tej nocy będzie można wziąć udział w zabawach ludowych i harcerskich, poprowadzonych przez członków Zespołu, a ciekawcy będą mogli zajrzeć do wypełnionych po brzegi garderób. Na I piętrze czekać będzie Płocka Drużyna Kusznicza, która przedstawi swoją historię i zaprezentuje średniowieczną broń.
Kostiumy, zdjęcia i quizy dla dzieci i dorosłych.
Godziny zwiedzania: 18.00 – 24.00.
OKOLICE PŁOCKA RÓWNIEŻ ZAPRASZAJĄ:
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim
Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku
W skansenie, prócz wspaniałych pamiątek po osadnictwie olenderskim . Na gości czekać będzie specjalna atrakcja – warsztaty z zielarką, podczas których uczestnicy zapoznają się z ziołami uprawianymi. W części praktycznej uczestnicy warsztatów wykonają herbatkę lub kosmetyk.
Uwaga! Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy: e-mail: a.bartosiak@muzeumplock.eu lub nr tel. 532 743 020.
Godziny zwiedzania: 14.00 – 20.00 (ostatnie wejście 19.15).
Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie
Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku
ul. Rynek 1 Wyszogród
Muzeum pełne pamiątek historii Wyszogrodu i okolic przygotowało specjalnie na Noc Muzeów wystawę „Osadnictwo w rejonie Dolnej Bzury i Środkowej Wisły – wczesna epoka żelaza” oraz wykład pana Mariusza Samborskiego.
Godziny zwiedzania: 15.00 – 22.00 (ostatnie wejście 21.15).