Muzeum Mazowieckie organizuje wystawę „WIELKANOC w pocztówce, pisance, wycinance” na której zobaczyć będzie można kolekcję kartek pocztowych o tematyce wielkanocnej.
Kartek, które będzie można zobaczyć jest aż pół tysiąca. Chronologia tej kolekcji to ponad sto lat historii składania sobie życzeń za pośrednictwem tekstu pisanego ręcznie i poczty. Historia, która zdaje się obecnie dobiegać końca, gdyż atrament i fizyczna, papierowa kartka ustąpiły miejsca nietrwałym cyfrowym plikom, których nikt przecież nie drukuje i kolekcjonuje w rodzinnym archiwum.
W owej historii, odzwierciedlają się losy naszego kraju: od czasu zaborów, po czasy Solidarności. Jest to także podróż przez ducha czasu oddanego w artystycznej, konwencji, technice wykonania, widocznych na pocztówkach, strojach, sytuacjach, postaciach. Nie brak tu dzieł wybitnych polskich grafików, malarzy, ilustratorów.
Cechą wspólną i niezmienną owej podróży przez dzieje i estetyki, są wielkanocne symbole – jaja, zające, kurczaki, palmy. Widzimy je na pocztówkach w dosłownej lub artystycznie przetworzonej postaci. Uczestniczą w przedstawionych scenach świętowania. Możemy je także zobaczyć na wystawie, w realnej, fizycznej postaci rzeźby, wycinanki czy pisanek, które stanowią integralną część wielkanocnej kolekcji Mariana Sołobodowskiego.
Możemy tu zatem podziwiać różne sposoby na ozdobienie centralnego wielkanocnego symbolu jakim jest jajo. Mamy tu zatem tradycyjny batik, czy wycinankowe oklejanki, ale także współczesny dekupaż. Zwiedzający zobaczą także przedstawienia Chrystusa i baranka w rzeźbie, słynne z okazałości kurpiowskie palmy a także wycinanki z różnych regionów.
Wernisaż wystawy na który zapraszamy odbędzie się 28 marca o godz. 16:00 w Muzeum Mazowieckie – Spichlerz przy ul. Kazimierza Wielkiego 11b