To już ostatni dzwonek! W Płockiej Galerii Sztuki kończą się dwie wystawy

2 min


0

Już tylko do niedzieli 28 sierpnia będzie można obejrzeć dwie wystawy: „Dziura w całym! Bohdan Butenko. Ilustracje” i „CZTERDZIEŚCI KSIĄŻEK zrobionych jak sweter.

Opracował graficznie Bohdan Butenko”, która po raz pierwszy w Polsce przekrojowo ukazuje twórczość jednego z najbardziej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów, autora plakatów, komiksów i filmów animowanych, projektanta lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych oraz scenografii do Kabaretu Starszych Panów. Butenko był także projektantem całych książek, a Płocka Galeria Sztuki premierowo prezentuje oryginalne okładki i kartki z książek, na których ten wybitny artysta poczynił zapiski-wskazówki dla swoich wydawców. Wśród nich znajduje się książka Marii Terlikowskiej „Przygody kropli” z 1965 roku, która w Polsce została wydana tylko raz, natomiast japońskie wydanie zostało sprzedane w milionach egzemplarzy! Ponadto, małych i dużych widzów zapraszamy na piętro PGS do oglądania pierwszej w Polsce animowanej dobranocki, która powstała na podstawie „Przygód Gapiszona”. Sympatyczna postać chłopca w pasiastej czapce została namalowana na 180 szybach, pokazywanych na zmianę przez dwie kamery. Gapiszon pojawił się również w 2011 r. na znaczku pocztowym, wydanym przez Pocztę Polską.

Jak podkreśla kuratorka wystawy Monika Chrabąszcz-Tarkowska, Bohdan Butenko był człowiekiem-orkiestrą, wszechstronnie zajmującym się działalnością artystyczną. Ponadto poważnie traktował dzieci. Gdy tworzył ilustracje do książek dla najmłodszych, to dbał o szczegóły, które są niezmiernie ważne dla młodego czytelnika. Jeśli w książce była mowa o 40 szczygłach, to Butenko właśnie tyle ich rysował! Zawsze podkreślał, że trzeba przyglądać się dzieciom, bo są nieustającym źródłem inspiracji, z ich powiedzonkami czy zachowaniami.

Bez tego artysty dziecięca wyobraźnia wielu pokoleń nie byłaby taka sama. Obok, między innymi postaci Gapiszona, Gucia i Cezara, stworzył pierwszy polski fotokomiks. „Przygody Kwapiszona” powstały na bazie zdjęć. Butenko naklejał Kwapiszona na fotografie przedstawiające polskie miasta. Nawet w upalne dni pracował przy zamkniętych oknach, bojąc się, że wiatr zwieje precyzyjnie układane przez niego wycinki z dzielnym harcerzem.

Rok przed premierą „Przygód Kwapiszona”, w 1975 r. miała mieć premiera książki „Pali się!”. Jednak publikacja Jana Brzechwy, ilustrowana przez B. Butenkę, opóźniła się przez… pożary, do których w tamtym czasie doszło w Warszawie. Niestety, by książka nie niosła za sobą złych skojarzeń opublikowano ją dwa lata później!

Zatem, parafrazując tekst Brzechwy: „Obywatele! Wszyscy do Płockiej Galerii Sztuki! Wystawy Butenki w mieście!” i to tylko do 28 sierpnia (niedziela) włącznie…


Jaka jest twoja reakcja?

Super! Super!
0
Super!
Uwielbiam to! Uwielbiam to!
0
Uwielbiam to!
Nie lubię! Nie lubię!
0
Nie lubię!
OMG OMG
0
OMG
WTF WTF
0
WTF
lol lol
0
lol