Przyjdź i zobacz „Poblask”

2 min


0

Płocka Galeria Sztuki zaprasza 9 września o godzinie 18.00 na wernisaż zbiorowej wystawy ceramiki i instalacji ceramicznych „Poblask”. Ekspozycję tworzą prace czworga absolwentów Wydziału Ceramiki i Szkła na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu: Moniki Dąbrowskiej-Picewicz, Jolanty Hermy-Pasińskiej, Remigiusza Gryta i Adama Soboty.

Artyści od 20 lat tworzą artystyczną grupę ceramików WDYM. Płocka wystawa „Poblask” to ich kolejna wspólna realizacja i twórczy dialog, których łącznikiem są: światło, struktury świata, natury żywiołów. „…to cztery przestrzenie wypełnione indywidualnymi autorskimi instalacjami ceramicznych form rzeźbiarskich, a zwiedzanie całej wystawy pozwala odnaleźć cztery różne narracje i połączyć je w jedną opowieść”, jak zauważa Lucyna Wylon.


W prezentowanych na wystawie pracach artyści podejmują się ujęcia bogatych i złożonych zjawisk, idei, podejmują dialog z widzem, poddają analizie istotę żywiołów – ich zmienność, siłę, dualistyczną naturę. Czerpią inspiracje z wielu źródeł. Zachęcają do zadawania sobie pytania o granice ludzkiego poznania, religijności. Oglądając prace Adama Soboty ich odbiorca może zastanowić się, czy kult kości, fiolek z krwią świętych i cudownych obrazów ma jeszcze coś wspólnego z prawdziwym przeżyciem religijnym. Może zanurzyć się w przestrzeń, którą Jolanta Herma-Pasińska kreuje poprzez gliniane formy i światło, odkrywając przed nami fascynujące przestrzenie ducha i materii. Natomiast Monika Dąbrowska-Picewicz w swoim cyklu rzeźb świetlnych nawiązuje do natury, m.in. do lasu i do drzew o nazwie puchowce wspaniałe, zagłębia się w ich siłę i energię, którą rezonują. Remigiusz Gryt wykorzystuje kolorystykę i symbolikę wody, inspiruje się światłem, by za ich pomocą przekazać nurtujący go problem degradacji środowiska naturalnego przez człowieka.

Wystawa w Płockiej Galerii Sztuki jest materialnym efektem nieustannie prowadzonej przez artystów rozmowy, której wątki się łączą i rozdzielają, jak ich życie i twórczość. W prezentowanych rzeźbach i instalacjach, zestawione w jedno: światło, forma, materia, kształt i faktura stanowią impuls dla twórczej wyobraźni i – jak w rzeczywistym świecie – odkrywają przed widzem to, czego nie widać w ciemności, a co jawi się niczym tytułowy „poblask”.  

Wystawę, której kuratorem jest Adam Sobota, będzie można oglądać do 9 października.


Jaka jest twoja reakcja?

Super! Super!
0
Super!
Uwielbiam to! Uwielbiam to!
0
Uwielbiam to!
Nie lubię! Nie lubię!
0
Nie lubię!
OMG OMG
0
OMG
WTF WTF
0
WTF
lol lol
0
lol