Grudzień w Płockiej Galerii Sztuki

5 min


3
3 punkty

Galeria przygotowała na świąteczny miesiąc propozycje twórczych działań stacjonarnych i online – na Facebook i stronę internetową PGS, dedykowane wszystkim grupom wiekowym – dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym. Działaniom edukacyjnym będzie towarzyszyła wystawa malarstwa Katarzyny Karpowicz „Zaćmienia”, pierwsza tak obszerna prezentacja serii obrazów i prac na papierze, w których artystka podejmuje motywy i metafory charakterystyczne dla jej twórczości. Ponadto zostanie pokazana seria obrazów nawiązujących do żydowskiej historii Płocka. Wystawa to opowieść o emocjach i relacjach, o życiu w cieniu tytułowych zaćmień i katastrof, jej wernisaż odbędzie się 16 grudnia o godzinie 18.00. Wśród stacjonarnych propozycji edukacyjnych znajdą się także warsztaty plastyczne, oprowadzanie kuratorskie i wykłady. Ponadto, na naszej stronie FB zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu online „To, co znamy – zrozumieć i polubić”– spotkań ze sztuką i znanymi arcydziełami malarstwa, rzeźby i rysunku, będących propozycją nie tylko dla koneserów i miłośników sztuki.

Spotkania stacjonarne

2.12.2022 (piątek), godz. 12:00 – wykład „Widze nie”, połączony z promocją książki OBRAZ – zagadka wzrokowa”.Co widzimy, jak widzimy i dlaczego? Widzenie jest dobrze wyreżyserowanym przez mózg obrazem dla jednego widza, czyli naszej świadomości. To mózg wie, co trzeba widzieć i co chcemy zobaczyć. Artysta, absolwent wrocławskiej ASP Dobrosław Bagiński, który wykładał na kierunkach sztuk plastycznych, architekturze czy dziennikarstwie. Podczas piątkowego spotkania przybliży tematykę komunikacji wizualnej oraz sztuki wizualnej, często określanej jako kod obrazowy lub ikoniczny. Książka Dobrosława Bagińskiego „OBRAZ – zagadka wzrokowa” to kompendium wiedzy o postrzeganiu i rozumieniu obrazów. Jej autor poświęcił tym zagadnieniom czterdzieści lat pracy akademickiej jako badacz i wykładowca. Obecnie prowadzi badania nad językiem obrazu, przygotowując kolejną książkę, której tematem jest „Obraz – symbole i metafory”.

21.12.2022 (środa), godz. 16:00 – warsztaty plastyczne „Namaluj karpia – martwa natura”.
Tym razem inspiracją do działań plastycznych będą Święta Bożego Narodzenia. Uczestnicy warsztatów kredkami i farbami będą tworzyć własne oryginalne martwe natury, których tematem będzie wigilijna wieczerza. Zajęcia adresowane są do dzieci i młodzieży. Wstęp wolny, wcześniejsze zapisy tel. 24 366 43 22.

22.12.2022 (czwartek), godz. 10:30 – wykład „Na świątecznym stole – motyw martwej natury w malarstwie”.
Dlaczego artyści sięgali w swoich martwych naturach po tematykę jedzenia? Czy jedzenie może być komunikatem? Co można wyczytać z takich obrazów? Na pewno zdradzają nam wiele na temat panującej ówcześnie mody, preferencji smakowych, popularnych produktów, czy wskazują na jakość i poziom życia. Holenderscy malarze z XVII wieku słynęli z martwych natur ukazujących sceny z kuchni i stołu z żywymi, realistycznymi szczegółami. Zapraszamy do poznania historii martwej natury w sztuce na przestrzeni wieków. Wstęp na spotkanie w cenie biletu.

27.12.2022 (wtorek), godz. 17:00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zaćmienia” Katarzyny Karpowicz.Płocka Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania wystawy malarstwa i prac na papierze Katarzyny Karpowicz „Zaćmienia” z kuratorem Bogusławem Deptułą, który przybliży problematykę przedstawionych prac. Spotkanie będzie również okazją do szerszej rozmowy i dyskusji nad tematem wystawy. Wstęp na oprowadzanie w cenie biletu.

30.12.2022 (piątek), godz. 10:30 – wykład „Od Arcimboldo do Lady Gaga – manieryzm włoski kontra pop kultura”..

Arcimboldo pozostawił po sobie cykle obrazujące pory roku, żywioły, zawody, bogów i przez stulecia inspirował różnych twórców. Czy sztuka może służyć ekologii. Jeśli tak, to w jaki sposób? Krytyk sztuki Tomasz Holak opowie o zmieniających się trendach twórczych, które królowały w sztuce po włoskim manieryzmie. Wstęp na wykład w cenie biletu.

Spotkania online

6.12. 2022 (wtorek), godz. 12.00, FB Galerii – „To, co znamy – zrozumieć i polubić” – cykl spotkań dla amatorów i koneserów sztuki, dla dzieci i dorosłych, z wybranym arcydziełem sztuki. Tym razem przybliżymy obrazZofii Stryjeńskiej „Kolędnicy”. Powstały ok. 1960 r. gwasz ukazuje obrzęd ludowy związany z obchodami Świąt Bożego Narodzenia na Podhalu.

13.12. 2022 (wtorek), godz. 12.00, FB Galerii – „To, co znamy – zrozumieć i polubić” – cykl spotkań dla amatorów i koneserów sztuki, dla dzieci i dorosłych, z wybranym arcydziełem sztuki. Tym razem przybliżymy obrazJacka Malczewskiego „Wigilia na Syberii”. W tym namalowanym w 1892 roku obrazie malarz zobrazował spotkanie wigilijne zesłańców – ośmiu mężczyzn w różnym wieku. Nie odnajdziemy tu jednak ani świątecznej choinki, ani też bogactwa smakowitych potraw.

20.12. 2022 (wtorek), godz. 12.00, FB Galerii – „To, co znamy – zrozumieć i polubić” cykl spotkań dla amatorów i koneserów sztuki, dla dzieci i dorosłych, z wybranym arcydziełem sztuki. Tym razem przybliżymy obraz Sandro Botticellego „Mistyczne Narodzenie” z 1500 r., ukazujący nie tylko wydarzenia, jakie rozegrały się w Betlejem u zarania naszej ery, ale także drugie nadejście Jezusa, które erę tę zakończy.

27.12. 2022 (wtorek), godz. 12.00, FB Galerii – „To, co znamy – zrozumieć i polubić” cykl spotkań dla amatorów i koneserów sztuki, dla dzieci i dorosłych, z wybranym arcydziełem sztuki. Tym razem przybliżymy obraz Fra Beato Angelico „Święty Mikołaj…” (fragment Sceny Trzech córek) z 1437 r., tryptyk powstały do kaplicy kościoła San Niccolò de San Domenico w Perugii. Przechowywana w Watykańskiej Pinakotece tempera na desce ukazuje niecodzienne przedstawienie Świętego Mikołaja.


Jaka jest twoja reakcja?

Super! Super!
0
Super!
Uwielbiam to! Uwielbiam to!
0
Uwielbiam to!
Nie lubię! Nie lubię!
0
Nie lubię!
OMG OMG
0
OMG
WTF WTF
0
WTF
lol lol
0
lol