Prace Henryka Żarskiego wkrótce do zobaczenia w Domu Darmstadt

1 min


0

Zapraszamy na wernisaż wystawy prac i spotkanie z Henrykiem Żarskim, które odbędzie się w najbliższy piątek, 8 października 2022 o godz. 18 w Domu Darmstadt.

Do 1990 rysował ołówkiem i kredką. Prace zwykle lądowały w koszu. Mylne diagnozy i błędna terapia utrwaliły izolację, której można było uniknąć, gdyby pierwsi opiekunowie rzetelnie się nim zajęli i poświęcili więcej serca. Głuchy i niemówiący, został również uznany za osobę niezbyt bystrą. Po latach przemówił, gdy poukładał sobie świat na nowo w piękny, kolorowy i bajeczny, taki o jakim marzył. Maluje pełne życia postacie z charakterystycznymi twarzami o dużych nosach i mocnych szczękach, piękną i bogatą architekturę, zwierzęta. Wszystko wplecione w pajęczynę konturów, nasycone kolorami.

ART BRUT to twórczość nie poddająca się żadnym normom kulturowym. Twórczość, która nie zna pojęcia granic, mimo że w różnych miejscach na świecie może być inaczej nazywana. Jej autorzy są wolni od uwarunkowań kulturowych, obojętnie gdzie żyją, zachowują podobną swobodę twórczą, poruszają te same tematy. Są twórcami, ale anty-artystami, nie uprawiają sztuki, ale tworzą, żyją ze sztuką. Zwykle pracują w ciszy i samotności, często w ukryciu. Nie dla odbiorcy, nie dla uznania, tylko dla siebie. Dopiero zainteresowanie kolekcjonerów takich jak Pavel Konečný i Andrzej Kwasiborski, którzy mają odwagę porzucać utarte ścieżki, szukając autentyczności i spontaniczności, czyni tę twórczość znaną.


What's Your Reaction?

Super! Super!
0
Super!
Uwielbiam to! Uwielbiam to!
0
Uwielbiam to!
Nie lubię! Nie lubię!
0
Nie lubię!
OMG OMG
0
OMG
WTF WTF
0
WTF
lol lol
0
lol