Spektakl muzyczny „Lalki” do zobaczenia wkrótce w POKiS

2 min


2

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów zaprasza na niezwykły spektakl muzyczny „Lalki” w reżyserii aktora i choreografa Dariusza Lewandowskiego.

„Lalki” to spektakl nietuzinkowy i autorski, powstał we współpracy z festiwalem Przegląd Piosenki Aktorskiej. Został stworzony w ramach teatru muzycznego – na pograniczu koncertu, teatru tańca, performensu i ujęty w formę teatralną z chirurgiczną precyzją. Sztuka, która zostanie zaprezentowana na deskach POKiSu jest dość kontrowersyjna. Tekstem, obrazem, doborem utworów czy gestami kładzie na przedstawienie typowych polskich zachowań damsko-męskich, utartych stereotypów, więzi rodzinnych lub ich braku, relacji społecznych czy seksizmu. Poruszone zostają tematy aborcji czy akceptacji związków LGBT. Spektakl w przerysowany sposób dotyka polskiego patriotyzmu graniczącego z nacjonalizmem czy też polskim katolicyzmem. Momentami ociera się o wulgarność. Ze sceny usłyszymy głosy bliżej nieokreślonej grupy kobiet w różnym wieku. Na pierwszy rzut oka każda z nich ma swoją historię, którą współtworzyła i z której chce się wyrwać (lub już się wyrwała) i żyć według swoich zasad i swoich wartości. To symbol siły kobiet.

Na scenie 6 kobiet: fenomenalne Izabela Bujniewicz, Karolina Nowakowska, Kaja Mianowana, Magdalena Rossowska, Urszula Rossowska, Mary Pawłowska i muzyk. Rozbrzmiewa polska muzyka rockowa i śpiew na żywo. Towarzyszą im: tekst, projekcje video, taniec, balony na scenie. Pod przykryciem tych wszystkich scenicznych efektów, aktorki ukazują prawdziwe, smutne, często krwawe historie z życia dużej części Polek. Sztuka odważnie i mocno porusza ważne aspekty życia kobiet tj. przemoc domowa, uprzedmiotowienie kobiet, queerfobię czy nacjonalizm. Wszystko co zobaczymy na scenie będzie nieoczywiste, pełne napięcia, szokujące poruszające, ale z pewnością potrzebne. Żeby móc zinterpretować przedstawione sceny, trzeba będzie poświęcić im trochę czasu. Dzięki tej sztuce można uświadomić wielu osobom jak wygląda rzeczywistość kobiet w XXI wieku.

Obsada: Izabela Bujniewicz / Karolina Nowakowska / Kaja Mianowana / Magdalena Rossowska / Urszula Rossowska / Mary Pawłowska

Reżyseria i choreografia: Dariusz Lewandowski
Opracowanie muzyczne: Tomasz Filipczak

Nietuzinkowy, autorski sektakl muzyczny „Lalki” odbędzie się 25 listopada o godz. 19 w sali widowiskowej POKiS (Jakubowskiego 10). Bilety w cenie 30/40 zł dostępne na bilety.pokis.pl oraz stacjonarnie w Bileterii POKiS. Spektakl dla widzów od 16. roku życia. Reżyseria: Dariusz Lewandowski.


What's Your Reaction?

Super! Super!
3
Super!
Uwielbiam to! Uwielbiam to!
1
Uwielbiam to!
Nie lubię! Nie lubię!
0
Nie lubię!
OMG OMG
0
OMG
WTF WTF
0
WTF
lol lol
0
lol