LiterAkcje: Kacper Pobłocki

2 min


0

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów serdecznie zaprasza na drugie, tegoroczne LiterAkcje, czyli spotkanie z literaturą.

Tym razem gościem będzie Kacper Pobłocki, autor książki „Chamstwo”, nominowany do Literackiej Nagrody Nike.

Kacper Pobłocki jest antropologiem kulturowym oraz społecznikiem. W swojej książce skupił się na grupie zawsze pomijanej w naszej historii, spychanej na margines i mało ważnej. Autor nazywa jej przedstawicieli niewolnikami – wykonującymi ciężką pracę bez żadnej zapłaty. Nikt nigdy nie przyglądał się im z bliska, podobnie jak nie zastanawiał się nad tym, jak traktowali ich ci, którzy w państwie mieli coś do powiedzenia.

„Chamstwo” mówi o wyzysku i klasowych podziałach, stawia pytania na temat tożsamości kulturowej Polaków.

O autorze:
Kacper Pobłocki (ur. 1980) – doktor habilitowany nauk humanistycznych, antropolog społeczny i historyczny, wykładowca w interdyscyplinarnym Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwent Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie, University College w Utrechcie oraz stypendysta Uniwersytetu Miejskiego w Nowym Jorku. Autor książek Kapitalizm. Historia krótkiego trwania oraz Chamstwo. Współautor Anty-bezradnika przestrzennego (z Lechem Merglerem i Maciejem Wudarskim) oraz Architektury niezrównoważonej (z Bogną Świątkowską). Jego praca doktorska The Cunning of Class: Urbanization of Inequality in Post-War Poland została wyróżniona Nagrodą Prezesa Rady Ministrów, książka Kapitalizm. Historia krótkiego trwania otrzymała Nagrodę „Economicus” dla najlepszej polskiej książki ekonomicznej roku, a Chamstwo znalazła się w finale Nagrody Literackiej „Nike” oraz otrzymała nominację do Nagrody im. Marcina Króla. Opublikował także wiele artykułów i opracowań z zakresu antropologii i socjologii miasta. W latach 2009–2014 wspomagał powstawanie i rozwój ruchów miejskich w Polsce, m.in. jako koordynator merytoryczny pierwszego Kongresu Ruchów Miejskich.

Spotkanie odbędzie się w Sali Widowiskowej POKiS już 29.09.2022 o godzinie 18.


Jaka jest twoja reakcja?

Super! Super!
1
Super!
Uwielbiam to! Uwielbiam to!
0
Uwielbiam to!
Nie lubię! Nie lubię!
0
Nie lubię!
OMG OMG
0
OMG
WTF WTF
0
WTF
lol lol
0
lol