X Płockie Dni Żydowskie – Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku zaprasza

2 Min


0

Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku zaprasza na X Płockie Dni Żydowskie, które odbędą się w dniach 7 – 9 września. Zobaczcie co przygotowali organizatorzy.

6 września, godz. 18 – X Płockie Dni Żydowskie: spotkanie autorskie z Anną Bikont.

Anna Bikont jest pisarką i dziennikarką związaną z „Gazetą Wyborczą”, którą współtworzyła. Za książkę „My z Jedwabnego” otrzymała Nagrodę Historyczną „Polityki” i European Book Prize. Wydanie amerykańskie tego reportażu znalazło się na liście stu najważniejszych książek 2016 roku według „New York Timesa” i zostało nagrodzone National Jewish Book Award. Jest też autorką biografii Ireny Sendlerowej „Sendlerowa. W ukryciu”, za którą otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Ponadto z Joanną Szczęsną napisała „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” (wyróżnioną Wielką Nagrodą Fundacji Kultury) i „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”, a z Heleną Łuczywo – biografię Jacka Kuronia „Jacek” wyróżnioną Nagrodą Historyczną „Polityki”.

W 2022 roku ukazała się najnowsza książka Anny Bikont zatytułowana „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”. Spotkanie poprowadzi Rafał Kowalski.

7 września, godz. 18 – X Płockie Dni Żydowskie: Pokaz filmu „Bestia” z 1917 roku z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka.

Muzeum Żydów Mazowieckich we współpracy z Filmoteką Narodową–Instytutem Audiowizualnym w Warszawie zapraszają na pokaz filmu „Bestia” Aleksandra Hertza, reżysera polskiego pochodzenia żydowskiego. To jedyny zachowany w całości film z Polą Negri nakręcony w Polsce. Aktorka wciela się tu w rolę ubogiej wiejskiej dziewczyny, która wolny czas spędza w środowisku warszawskiego półświatka. Postanawia rozpocząć samodzielne życie jako modelka i tancerka…

Oprawę muzyczną do pokazu „Bestii” w MŻM zapewni na żywo Marcin Pukaluk: muzykolog, performer, kompozytor i producent muzyczny zafascynowanym kinem niemym. Skomponował muzykę do kilkunastu klasyków tego kina, w tym m.in. „Metropolis”, „Nosferatu”, „Gabinet Doktora Caligali”. Występował podczas wydarzeń filmowych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Ukrainie i we Włoszech.

8 września, godz. 19 – X Płockie Dni Żydowskie i XX Międzynarodowy Festiwal Płockie Dni Muzyki Chóralnej: koncert Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses.

Chór jest instytucją kultury Urzędu Miasta Płocka, działa pod kierunkiem Anny i Wiktora Bramskich. Jego matecznikiem jest katedra płocka. W tym roku mijają dwadzieścia cztery lata od założenia sekcji chłopięcej chóru i szesnaście od powstania jego sekcji dziewczęcej. Ma za sobą występy w wielu miastach na całym świecie – od Pekinu i Rzymu, poprzez Jerozolimę i Waszyngton, po Tokio i Kijów. Był wielokrotnie nagradzany w krajowych i międzynarodowych konkursach.

Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses w swoim repertuarze ma dzieła pochodzące niemal ze wszystkich epok: od średniowiecznego chorału gregoriańskiego, poprzez klasyków baroku i romantyzmu, po utwory współczesne. W Muzeum Żydów Mazowieckich wykona program oparty przede wszystkim na muzyce żydowskiej i ludowej.


Jaka jest Twoja reakcja?

Super! Super!
0
Super!
Uwielbiam to! Uwielbiam to!
0
Uwielbiam to!
Nie lubię! Nie lubię!
0
Nie lubię!
OMG OMG
0
OMG
WTF WTF
0
WTF
lol lol
0
lol