Przedwiośnie zaprasza na „Spotkania filmowe”

4 Min


0

NoveKino Przedwiośnie zaprasza na wrześniowe seanse z cyklu „Spotkania filmowe” – w każdy poniedziałek prezentowane jest kino studyjne – europejskie i światowe – skierowane do wymagającego widza.

19 września o godz. 18:30 – „Krowa” (napisy) – Bohaterką filmu jest krowa Luma. Obserwujemy cykl jej życia i zanurzamy się w jej emocjach. Wybitna reżyserka Andrea Arnold („American Honey”) skupia się na czystej obserwacji. Jedyne głosy, jakie docierają do naszych uszu, to komendy bezimiennych pracowników pewnej brytyjskiej farmy mlecznej, zagłuszane przez szczęk metalowych krat, zgrzyt maszyn i niskie, pełne trwogi muczenie krów. Widzimy, jak Luma jest wpychana do stalowej klamry do dojenia, a pajęcze mechaniczne dysze zasysane są do jej wymion. Gigantyczna konstrukcja przypominająca imadło zawiesza Lumę w powietrzu, dzięki czemu jej kopyta można przyciąć z chirurgiczną precyzją. Uczestniczymy w porodzie, po którym Luma łączy się ze swoim nowonarodzonym cielęciem zaledwie na kilka minut, a następnie każde z nich idzie osobno labiryntem wąskich przejść, od których nie ma ucieczki. W tym zmechanizowanym świecie życie Lumy sprowadzone zostaje do funkcji przedmiotu potrzebnego człowiekowi, który czeka nieuchronna śmierć. To pozbawione narracji filmowe studium życia Lumy jest próbą filozoficznego rozważenia losu i praw zwierząt hodowlanych, bezrefleksyjnie przez nas wykorzystywanych.

26 września o godz. 18:00 – „Simona” – Kim naprawdę była Simona Kossak – legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny – słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70.? Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do prastarej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom, a jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoliło nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światowa ekosystem, ale też pomaga nam zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić innym istotom żyć. Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.

W najbliższym Klubie Filmowym w NoveKino Przedwiośnie 26 września o godzinie 18:00 zobaczymy film „Simona” oraz spotkamy się z Michałem Książkiem.

Michał Książek – inżynier leśnik, poeta, pisarz-reportażysta, ornitolog i kulturoznawca, felietonista, przewodnik syberyjski i białowieski, publikował m. in. w „Polityce”, stale współpracuje z „Przekrojem”.

Debiutował reportażem „Jakuck słownik miejsca”, który jest reportersko-etnograficzną relacją i słownikiem języka, którego Michał nauczył się w trakcie kilkuletniego pobytu na Syberii. Za tę książkę został nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Jego tom poezji „Nauka o ptakach” zdobył główny laur we Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius w kategorii debiut oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike w 2015 roku. Kolejny reportaż „Droga 816” jest zapisem podróży wzdłuż kulturowej granicy między Polską a Ukrainą – książka ta zdobyła Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej oraz Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego, nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody im. Beaty Pawlak oraz Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Zbiór wierszy „Północny Wschód” wyróżniono Orfeuszem Mazurskim w 2018 roku.

Aktywista w Obozie dla Puszczy i Inicjatywie Dzikie Karpaty, współtwórca ruchu Lasy i Obywatele. Czynny obrońca przyrody, brał udział w pokojowym proteście i blokadach sprzętu przy wycince Puszczy Białowieskiej w lipcu 2017 roku, gdzie został poturbowany przez policję. Jeździ po Polsce i pomaga lokalnym aktywistom w ochronie cennych drzew i parków, nagłaśnia takie przypadki w mediach i zgłasza naruszenie prawa organom ścigania.

Prowadzi spacery przyrodnicze i ornitologiczne w Puszczy Białowieskiej, po Zakolu Wawerskim i Lasku Bielańskim w Warszawie.

Spotkanie poprowadzi Anna Dymek – absolwentka polonistyki i nowego filmoznawstwa. Ceni kino, które zostawia w widzu emocjonalny ślad i jest inspirujące intelektualnie.

Po dyskusji odbędzie się spacer przyrodniczy, który poprowadzi Michał Książek.


Jaka jest Twoja reakcja?

Super! Super!
0
Super!
Uwielbiam to! Uwielbiam to!
0
Uwielbiam to!
Nie lubię! Nie lubię!
0
Nie lubię!
OMG OMG
0
OMG
WTF WTF
0
WTF
lol lol
0
lol