W najbliższą sobotę, 3 maja w Płocku odbędzie się Noc Muzeów. Będzie to okazja do wieczornego i nocnego zwiedzania obiektów, które zazwyczaj o tej porze są już niedostępne.
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Kamienica secesyjna przy Tumskiej 8
Godz. 17.00 – 24.00
Ostatnie wejście o godz. 23.15
Znajdziecie tu nasze wspaniałe wystawy – „Secesja” z nowymi salami z malarstwem i rzeźbą Bolesława Biegasa oraz Salą Galicyjską oraz historyczną wystawę „X wieków Płocka”.
Na patio kamienicy wypatrujcie tancerzy. Będziemy podziwiać tańce z epoki w ich wykonaniu. Odważni będą mogli także zawirować w walcu! Pokazy i nauka walca na patio Tumskiej 8 o godzinie 18:00, 19:00, 20:30 i 21:30.
Kamienica art déco przy ul. Kolegialnej 6
Godz. 17.00 – 24.00
Ostatnie wejście o godz. 23.15
Przy Kolegialnej 6 czeka na Was jedyna w Polsce wystawa stała sztuki dwudziestolecia międzywojennego z „Martwą naturą” Tamary Łempickiej i autem Jowett z roku 1926.
Na patio kamienicy także spotkacie tancerzy. Przy Kolegialnej 6 tańczymy wspólnie lindy hop! Pokazy i warsztaty tego tańca odbędą się o godz. 20:00 i 21:00.
Dodatkowo w małej Sali wystawy czasowych przy ul. Kolegialnej obejrzeć będzie można wystawę archeologiczną „Na skraju tęczy pod smoczą strażą” prezentującą niezwykle cenne trzy skarby z końca epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. W auli obok sali wystawowej prezentować będziemy film „Z otchłani pradziejów”.
Spichlerz przy ul. Kazimierza Wielkiego 11b
Godz. 17.00 – 24.00
Ostatnie wejście 23.15
Spichlerz, Dział Etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku, zaprasza na wystawę „Nad Wisłą, na Urzeczu. Tu było żyć trudno, ale się opłacało…” przygotowaną przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie oraz Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.
W Spichlerzu czekać będą na Was dwie wystawy stałe – „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” i „Sztuka Dalekiego Wschodu” z piękną „Wielką falą w Kanagawie” (w oryginale!).
Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7
Godz. 17.00 – 24.00
Ostatnie wejście 23.15
W dawnej bożnicy będzie można obejrzeć wystawę „Blum/Cieśniewski. A jednak życie” izraelskiej malarki i graficzki Avivy Blum oraz polskiego malarza Wojciecha Cieśniewskiego.
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim
Godz. 14.00 – 20.00
Ostatnie wejście godz. 19.15
Skansen to pamiątka po osadnictwie przybyszów z Fryzji, Flandrii i Niemiec na terenach północnego Mazowsza od XVII do połowy XIX wieku. Czeka tam na Was wyremontowany dawny kościół ewangelicko–augsburski, szkoła, pobliski odnowiony cmentarz, a także typowe dla osadnictwa olenderskiego zabudowania gospodarskie wraz z wyposażeniem. W Noc Muzeów skansen zaprasza na regionalne warsztaty taneczne.
Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie przy ul. Rynek 1
Godz. 15.00 – 22.00
Ostatnie wejście godz. 21.15.
Placówka zbiera i dokumentuje zabytki związane z żeglugą, handlem i obyczajami ludzi zamieszkującej tereny Środkowej Wisły oraz obszar dawnej ziemi wyszogrodzkiej. Poza działami: archeologii, etnografii, wielokulturowości i wojen światowych można zobaczyć dział ilustrujący florę i faunę tego odcinka rzeki.
W Noc Muzeów o godz. 18 odbędzie się tam spotkanie podsumowujące poszukiwania mogiły powstańczej z roku 1863.
Książnica Płocka
„Wychodzimy z ram” to propozycja Książnicy Płockiej na Noc Muzeów 2023. Tym razem inspiracją dla nas będzie malarstwo. Dobry obraz „wychodzi z ram”, zostaje w oglądającym na długo, pobudza wyobraźnię, czasem inspiruje. W tegorocznej edycji Nocy Muzeów ożywimy kilka światowej sławy obrazów, postacie z nich zejdą z płócien i wmieszają się w tłum, by bawić, intrygować, zachęcać do poznania tego, co kryje się pod pierwszą, drugą i kolejną warstwą farby. Nasza oferta w sposób bardzo swobodny powiązana będzie z poszczególnymi dziełami mistrzów Leonarda, Tadeusza, Édouarda czy Claude’a. Gdy człowiek wyjdzie z ramy, zdarzyć się może i śniadanie o zmroku, i wspólne muzykowanie, i latające maszyny, i łamanie kodów… Zapraszamy i mamy nadzieję, że razem zmalujemy niezłe dzieło. Początek o 18.00, grupy około 20-30 osób będą wpuszczane w odstępach dwudziestominutowych.
Płocka Galeria Sztuki
Na tegoroczną Noc Muzeów PGS zaprasza od godziny 16.30 do 23.00 (wstęp bezpłatny). Na ten wyjątkowy wieczór przygotowano wiele wydarzeń i spotkań ze sztuką. Będzie można zwiedzać z przewodnikiem wystawę malarstwa i rysunku „Karol Wieczorek. Tańcz poczwaro… wedle mojego głośnego krzyku”, obejrzeć niezwykłe i intrygujące postacie torreadorów, matadorów i pikadorów wykreowanych przez Pabla Picassa, wziąć udział w rodzinnych warsztatach plastycznych, a także w innych atrakcjach oddziałujących na wyobraźnię. Będzie magicznie, radośnie i twórczo.