Książnica Płocka zaprasza na konferencję naukową o Broniewskim

3 min


0

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego oraz Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku zapraszają na konferencję naukową Każde prawo i każdy ustrój. Broniewski ponad czasem, którą organizują w Roku Władysława Broniewskiego w Płocku uchwalonego w związku ze 125. rocznicą urodzin, 60. rocznicą śmierci oraz 50. rocznicą odsłonięcia pomnika poety.

Konferencja odbędzie się w Płocku 29 września 2022 r. (czwartek) i poświęcona będzie wymianie poglądów i doświadczeń na temat życia, twórczości, wyborów, jakich dokonywał Władysław Broniewski, jego znaczenia w literaturze, znikania i odżywania w świadomości odbiorcy XX i XXI wieku.

Rok Władysława Broniewskiego przypada w 60. rocznicę śmierci poety, a to wystarczający dystans, by opowiadać już o całym Broniewskim – rozpostartym szeroko, nie przycinanym przez polityczną czy kulturową cenzurę, nie ociosanym przez doraźne trendy i oczekiwania.

Władysław Broniewski nie pasuje do stereotypu poety bujającego w obłokach. Przeciwnie, słowem i działaniem reagował na wydarzenia społeczno-polityczne, z pieśnią i troską angażował się w rzeczywistość. Życie poety z Płocka to nie był żywot człowieka poczciwego. Jego związki z kobietami, trudne przyjaźnie z pisarzami, stosunek do politycznych władz – nie da się z tego ułożyć gładkiego biogramu do szkolnego podręcznika. Życie i twórczość Broniewskiego pozostają sprawą otwartą. Wciąż mamy o czym dyskutować, o co się spierać.

Celem konferencji będzie dyskusja o tym, jak bardzo wiersze Broniewskiego wciąż nas dotyczą, jak bardzo opisują nasz, współczesny świat, nasze codzienne problemy. Jak bardzo Broniewski – w swojej twórczości i życiu – jest po prostu poetą współczesnym.

Postać Broniewskiego – jak przystało na poetycki wizerunek człowieka – dębu, który sam kreował – wyrasta ponad czas. Dowodzą tego fale zainteresowania jego twórczością i życiem wśród kolejnych pokoleń czytelników. Jego cień – znakomitego poety, dzielnego żołnierza, lewicowego marzyciela, miłosnego skandalisty – wciąż na nas pada. Porozmawiajmy o tym.

PRELEGENCI

  • Mariusz Urbanek – pisarz, publicysta, autor poczytnych biografii, w tym „Broniewski. Miłość, wódka, polityka”
  • dr Eliza Kącka – adiunktka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, współredaktorka antologii poezji najnowszej „Poeci i poetki przekraczają granice”, autorka książki „Po drugiej stronie siebie”
  • dr Damian Kasprzyk – adiunkt w Pracowni Antropologii Praktycznej Uniwersytetu Łódzkiego, Wydział Filozoficzno-Historyczny, autor wielu publikacji, m.in. „Władysław (macho) Broniewski. Szkic do portretu poety i awanturnika”
  • dr Grzegorz Gołębiewski – wiceprezes Towarzystwa Naukowego Płockiego, historyk regionalista specjalizujący się w historii Płocka i Mazowsza Płockiego w XX w.
  • dr Andrzej Dorobek – filolog angielski i kulturoznawca, dziennikarz, poeta, adiunkt na Wydziale Nauk Humanistycznych i Informatyki Mazowieckiej Uczelni Publicznej
  • mgr Joanna Banasiak – dyrektor Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego, koordynatorka Roku Władysława Broniewskiego w Płocku

Na zgłoszenia uczestników Książnica czeka do 21 września 2022 r. Formularz zgłoszeniowy i więcej informacji na stronie: KSIĄŻNICA PŁOCKA


Jaka jest twoja reakcja?

Super! Super!
1
Super!
Uwielbiam to! Uwielbiam to!
0
Uwielbiam to!
Nie lubię! Nie lubię!
0
Nie lubię!
OMG OMG
0
OMG
WTF WTF
0
WTF
lol lol
0
lol